Örök dilemma egy tulajdonos, vagy cégvezető számára, hogy milyen módszerhez folyamodjon akkor, ha „vezetői utánpótlásra” van szükség a fejlődés érdekében…
Egy cég növekedése szinte törvényszerűen magával hozza azt az állapotot, amikor a cégvezetőt elborítja a rengeteg feladat, napi 12-14 órát dolgozik, és mégsem érzi elég hatékonynak magát. Fáradt, túlterhelt és nincs kinek továbbadni a feladatokat. A saját dolgai mellett még a munkatársak problémáival is neki kell foglalkoznia. Miután a többiek hazamennek, ő még bent marad, hogy kezelje azokat az aktuális ügyeket, amik nem tűrnek halasztást.
Ideig óráig nyilván fenntartható ez az állapot, de aztán az ember rájön arra, hogy két dolgot csinálhat:
Ha az újabb vezetői szint bevezetése mellett dönt, akkor ehhez ki kell alakítania egy hatékony vállalati struktúrát, és meg kell találnia hozzá a megfelelő embereket. Egyik sem könnyű feladat! De tegyük fel, hogy sikerül egy működőképes szervezeti sémát kialakítani…
Hol keressük ehhez azokat a leendő vezetőket, akik jó eséllyel be fognak válni?
Mit figyeljünk?
– Nem csak az a fontos, hogy szakmailag mennyire képzett az illető (bár egy bizonyos szint alatt nyilván nincs miről beszélni), hanem az is, hogy hogyan tudja magát elfogadtatni a többiekkel, van-e tekintélye, és mennyire adnak a szavára azok, akikkel együtt dolgozik. Ha nem tud rájuk hatással lenni, akkor szinte biztos, hogy az irányítással is lesznek gondjai!
– Érdemes megfigyelni, hogy van-e igénye a szakmai fejlődésre, és hajlandó-e saját területéért, vagy csoportjáért a többieknél nagyobb felelősséget vállalni. Célja-e egyáltalán a csapat hatékonyságának növelése, vagy csak saját dolgaival törődik, és nem érdekli, hogy a többiek hogyan boldogulnak?
– Tesztelhetjük azt is, hogy milyen a hozzáállása: elvégzendő feladatként kezeli-e a felmerülő dolgokat, vagy inkább csak gyártja a problémát, ahelyett, hogy megoldaná? Lényeges információ az is, hogy képes-e gyorsan dönteni, és fel tudja-e állítani a megfelelő prioritásokat.
– Átlátja a lényeget, vagy hajlamos a kevésbé fontos dolgoknak is túlzott jelentőséget tulajdonítani?
– Hogyan gazdálkodik az idejével? Megtervezi és hatékonyan megszervezi a dolgait, vagy „úgy ugrál, ahogy mások fütyülnek”, és inkább csak ez alapján tevékenykedik? Megfelelően kontrollálja-e a saját feladatait, és tartja- e a határidőket?
– Mindent ő maga akar megcsinálni, vagy adott esetben másokkal is képes elvégeztetni a feladatokat? El tudja-e fogadni azt, hogy mások is alkalmasak arra, hogy hatékonyan megoldjanak bizonyos problémákat?
Nem teheti ki magát az események kényének-kedvének! Merjünk gondolkodni saját munkatársainkban! Ne várjuk meg, hogy az események maguktól alakuljanak, hanem tegyünk azért, hogy kollégáinkban is kialakuljon az igény a fejlődésre, és az előrelépésre! Persze ehhez az első lépéseket nekünk, saját magunknak kell megtennünk, hogy vezetőként képesek legyünk a fenti folyamatot biztonságosan levezényelni, és a növekvő szervezet ne omoljon kártyavárként a fejünkre!
Győződj meg róla személyesen, hogy amit mi tudunk nyújtani, megfelel- e Neked!